Menu

Chip antykoncepcyjny – co należy wiedzieć?

5 marca, 2020 - Uncategorized

Właściwie dobrana antykoncepcja powinna być niezawodna, łatwa w użyciu i nie powinna przeszkadzać podczas stosunku. Bardzo ważne jest również by antykoncepcja nie zagrażała zdrowiu kobiety. Antykoncepcja powinna być dobrana pod kątem twoich planów i stylu życia. Ważne będą dla lekarza informacje dotyczące planów na przyszłość, kiedy planujesz mieć dziecko, czy palisz papierosy oraz jaki tryb życia prowadzisz.

Żyjemy w czasach, w których większość kobiet jest zapracowana, więc jak tutaj pamiętać o pigułce, kiedy tyle spraw mamy do załatwienia. Kolejną przełomową metodą antykoncepcji długoterminowej, którą opracowali amerykańscy naukowcy jest chip antykoncepcyjny. Chcieli oni maksymalnie ułatwić kobietom życie a tym samym zlikwidować konieczność wymieniania wkładek domacicznych albo implantu antykoncepcyjnego co kilka lat. Wymyślili zatem rewolucyjny chip antykoncepcyjny. Jest to  niewielkich rozmiarów urządzenie, które wszczepia się pod skórę pośladków, brzucha lub przedramienia. W środku znajduje się mały pojemniczek z tytanu i platyny, który codziennie uwalnia środek  antykoncepcyjny.

Chip antykoncepcyjny sterowany jest za pomocą pilota. Lewonorgestrel, który zostaje uwolniony do krwioobiegu, zagęszcza śluz w szyjce macicy, nie dopuszcza tym samym do przejścia plemników jak również hamuje owulację. Pewnie działa on dokładnie tak samo jak pozostałe metody antykoncepcji ale jest bardziej wygodny.

Co ciekawe, wszczepienie chipa antykoncepcyjnego nie przekreśla twoich planów, kiedy postanowisz zostać mamą i urodzić dziecko. Wtedy właśnie wciska się  guzik na pilocie a tym samym blokuje uwalnianie się lewonorgestrelu. W ten sposób możesz wrócić do normalnego miesiączkowania i zajść w ciążę – chip w tym nie przeszkadza. Po urodzeniu dziecka ponownie uaktywnia wydzielanie się hormonu. Przede wszystkim nowoczesny implant rozwiąże problem z jakim borykamy się od lat jaką jest  kontrolę narodzin.

Sama koncepcja chipu, może w przyszłości osiągnąć szeroki zasięg zastosowań, gdyż taka  sama technologia może być użyta do aplikacji innych leków. Jak również ilość  pacjentów stosujących podobne implanty w przyszłości może być ogromna,z roku na rok coraz większa. Przewiduje się dostosowanie znacznej ilości specyficznych warunków, aby za pomocą systemu implantów leczyć wiele różnych chorób. Urządzenie ma być tak opracowane aby było całkowicie bezpieczne, aby nie było awaryjne  jak również nie dało się hakować jakiemuś cyberprzestepcy. Komunikacja z chipem antykoncepcyjnym  ma nastąpić jedynie podczas kontaktu ze skóra, nie inaczej. Ktoś obcy nie będzie mógł przeprogramować urządzenia a komunikat wysyłany do chipu będzie szyfrowany, dzięki czemu nikt nie będzie mógł go odczytywać.

Zatem chip antykoncepcyjny hamuje owulację, zagęszcza śluz w szyjce macicy, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Czy może być coś lepszego wśród środków antykoncepcyjnych? Wybierając go mamy poczucie bezpieczeństwa, jak również wygodę i nie musimy o nim pamiętać aby zażyć przez okres…16 lat!