Menu

Co jest najważniejsze w doradztwie celnym?

25 lutego, 2021 - Uncategorized

Z odprawą celną do czynienia ma praktycznie każdy, kto specjalizuje się w transporcie międzynarodowym. Jest to bardzo istotny proces, a wszelkie nieprawidłowości mogą skończyć się przykrymi dla nas konsekwencjami. Dlatego też bardzo istotne jest, by zajmowała się tym firma, która zapewni odpowiednie doradztwo celne.

Czym cechuje się doradztwo celne?

Doradztwo celne mówiąc najogólniej jest listą działań, podczas których analizuje się problemy związane z odprawami celnymi. Bardzo istotne jest by postępować zgodnie z trade compilance, ponieważ dzięki temu każde z odpraw celnych zakończy się pozytywnie. W razie wykrycia jakichkolwiek niezgodności, natychmiast otrzymamy wsparcie, zanim towar zostanie zgłoszony, a także otrzymamy pomoc w przypadku innych problemów, które mogłyby się pojawić podczas kontroli. Pomoc w takich przypadkach będzie polegała m.in. na wykonywaniu wniosków, zajęciem się kwestią akcyzy, VAT czy cła, a także odwołaniami i zażaleniami.

Głównie jest to pomoc merytoryczna, ale dzięki niej możliwy jest obrót towarem za granicą. Działania wielu agencji celnych różni się między sobą, jednak w każdej z ofert można znaleźć część takich samych usług.

Co można zyskać dzięki doradztwu celnemu?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która ze świadczonych usług jest najważniejsza. Jednak na tle pozostałych wyróżnia się nadzór pełniony nad prawidłowościami w dokumentacji celno-podatkowej oraz wykonawstwo i rozliczanie procedur celnych. Ważne jest również wsparcie przy ustalaniu kodu taryfy celnej towaru czy też pomoc w tworzeniu składu celnego i składu podatkowego. Wszystkie te usługi mogą okazać się dla nas nieocenioną pomocą, a gdy kompletna dokumentacja zostanie poddana analizie specjalistów, to bardzo szybko możemy otrzymać odpowiedź. Najlepsze agencje działają bardzo skrupulatnie i sprawnie, dlatego też możemy być pewni, że czeka nas udana współpraca.