Menu

Czy suplementy na odchudzanie mogą okazać się szkodliwe?

18 lutego, 2020 - Uncategorized

W ostatnich latach da się zauważyć szybki wzrost liczby ludzi otyłych. Jest to spowodowane zazwyczaj siedzącym trybem życia oraz źle dobraną dietą. Pracując w biurze albo w recepcji, czy prowadząc samochód, nie dostarczamy naszemu organizmowi za dużo ruchu. Oprócz tego, często przy takiej pracy (choć nie tylko) w każdej wolnej chwili coś jemy, i nie oszukujmy się, często są to niekoniecznie zdrowe rzeczy: różne słodycze, chipsy, lub inne szkodliwe przekąski. Jednak niejednemu przestaje odpowiadać takie zdobywanie dodatkowych kilogramów i postanawiają coś zmienić. W związku z tym w ostatnich latach tak dostępne stały się suplementy na odchudzanie. Można je znaleźć na półkach sklepowych, w aptekach, marketach, itp.. Korzystając z nich wielu chce zdobyć lepszą formę. Ale, czy rzeczywiście wszystkie proponowane nam preparaty na odchudzanie dadzą dobry efekt? I, co ważniejsze, czy wszystkie z nich są bezpieczne i nie szkodzą naszemu zdrowiu?

Co ważne, nie można zapominać o tym, że suplementy, które pomagają w odchudzaniu, nie są lekami. Dlatego też, często ich skuteczność nie jest poparta badaniami naukowymi. W swoim składzie posiadają naturalne substancje, wpływające na polepszenie metabolizmu, szybsze spalanie tkanki tłuszczowej lub zmniejszenie uczucia głodu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie tego typu suplementów do odchudzania są faktycznie skuteczne. Producenci, opierając się na naszej niewiedzy, chcą przekonać nas, że określone tabletki przyniosą spektakularne efekty, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Zdarza się, że jedynym rezultatem jest wydanie pieniędzy i nic więcej. Oczywiście, jest możliwe znaleźć suplementy, które naprawdę mogą wspomóc proces odchudzania, jednak nie zrobią one całej pracy za nas. Dla schudnięcia, potrzebne są przecież głównie dobrze {zbilansowana|dobrana dieta i odpowiedni trening, który będziemy wypełniać.

Niestety, obecnie widzimy bardzo dużo suplementów do odchudzania o podejrzanym składzie. Niektóre zawierają substancje, które dawniej faktycznie używano w celu odchudzania, ale za jakiś czas z nich zrezygnowano ze względu na bardzo poważne skutki uboczne. Inne preparaty działają anorektycznie i są niebezpieczne dla zdrowia. Jeszcze inne, posiadają w składzie jaja tasiemca, w związku z czym są poważnym zagrożeniem nie tylko dla osoby przyjmującej taki preparat, ale również dla wszystkich, z którymi ma kontakt. Oczywiście, wszelkie tego typu środki są zakazane i teoretycznie nie można ich sprzedawać. W praktyce jednak nie wygląda to tak jak powinno – często są one dostępne w Internecie i raczej nikt nie wyciąga z ich sprzedaży żadnych konsekwencji. Dlatego nie powinno się korzystać z suplementów, których pochodzenia lub składu nie znamy. Niestety, wiele osób tak bardzo chce schudnąć, że decyduje się na używanie takich suplementów do odchudzania bez względu na konsekwencje jakie mogą one za sobą pociągnąć. Chęć wyglądania szczupło jest jak najbardziej zrozumiała, jednak do odchudzania warto podejść rozsądnie, nie zapominając o tym, że najistotniejsze jest nasze zdrowie.