Menu

Mecze ligi mistrzów, czyli sportowe wydarzenia o największej popularności – Co powoduje, że są to rozgrywki aż tak popularne?

21 kwietnia, 2020 - Uncategorized

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety na całym świecie kochają sportowe emocje, a te zwykle gromadzą przed telewizorami kibiców z całego świata. Znana wszystkim champions league to rozgrywki najwyższej rangi w europie, jeżeli chodzi o piłkę nożną, a mogą wziąć w niej udział jedynie kluby ze starego kontynentu. Kibice są zdania, że liga mistrzów to coś wyjątkowego, ale jakie są tego powody i co powoduje, że to właśnie liga mistrzów aż w tak mocny sposób przyciąga przed ekrany miliony entuzjastów z całego globu?

Jeśli interesuje nas liga mistrzów mecze w znanej nam formie rozgrywane są dopiero od 1992 roku, natomiast wcześniej rozgrywki te nazywały się Pucharem Mistrzów. Pierwsze edycja miała miejsce w roku 1955 roku, kiedy triumfatorem był Real Madryt, czyli drużyna najbardziej utytułowana na arenie międzynarodowej. Jeżeli chodzi o największą liczbę zwycięstw konkretnych państw, przewodzi zdecydowanie Hiszpania, a za nimi plasują się kolejno, Anglia, Włochy, Niemcy oraz Holandia. Co jeszcze skrywa w sobie liga mistrzów, a także jak tłumaczyć jej fenomen?

Jakie jest źródło wyjątkowości oraz popularności ligi mistrzów UEFA?

Co roku, na całym świecie miliony fanów śledzą mecze ligi mistrzów, chociaż te związane są jedynie z europejskimi klubami. Warto wiedzieć, że oprócz UEFA, podobne rozgrywki organizowane są również np. w Azji, czy też w Ameryce. Nie da się ukryć, że jeżeli chodzi o klubową piłkę nożną, zdecydowanym przodownikiem jest stary kontynent, a przemawia za tym popularność klubów, czy tez posiadanie najlepszych piłkarzy na całym świecie. Znakiem szczególnym, jest m.in. hymn ligi mistrzów, czyli dokładnie hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla, która pojawiając się przed rozpoczęciem meczów, powoduje ciarki u kibiców i zawodników. Wszystko potęguje jeszcze fakt, że to rozgrywki uznawane za najbardziej prestiżowe, gdyż w klubowym futbolu ciężko o większe osiągnięcie. Dlatego właśnie tak ceni się drużyny, które podnosiły puchar ligi mistrzów wielokrotnie. Dość tradycyjny charakter prezentują sobą także terminarz ligi mistrzów, w którym to październikiem rozgrywa się mecze fazy grupowej, wiosną pucharowej, a kończąc na finale, w okolicach maja lub czerwca.

W kwestii zasad oraz innych istotnych elementów, związanych z ligą mistrzów

Zwykle, to wysoka pozycja w krajowej lidze na koniec sezonu jest gwarantem tego, że klub awansuje do ligi mistrzów, chociaż sporo warunkuje też prestiż ligi. Stąd, niektóre państwa z mocnymi ligami, jak np. Hiszpania, Niemcy, Włochy i Anglia, mają aż czterech bezpośrednio awansujące zespoły do fazy grupowej. W Rosji i Francji mowa o dwóch miejscach, a w Belgii, Turcji, Ukrainie i Portugalii odpowiednio o jednej takiej drużynie. W wypadku reszty państw, a także innych klubów z powyższych krajów, które jednak uzyskały niższe, niepremiowane miejsca, konieczne jest uczestnictwo w kwalifikacjach, które zakładają czterofazowe eliminacje w dwumeczach. Warto wiedzieć, że wysokie miejsce i prestiż ligi krajowej może spowodować, że dana drużyna rozpocznie zmagania w kwalifikacjach dopiero na etapie trzeciej lub czwartej rundy kwalifikacyjnej.

Nieco mniejszy prestiż posiadają inne rozgrywki europejskie, a jest to Liga Europy, gdzie mierzą się kolejno zespoły, które w fazie grupowej ligi mistrzów zajęły dokładnie trzecie miejsce, ale też bezpośrednio te, które w swoich rodzimych ligach uzyskały odpowiednie miejsca. Oczywiście, poziom rozgrywek jest niższy niż  w wypadku meczów ligi mistrzów, jednak podobny jest system rozgrywania spotkań. Różnica polega na tym, że mecze odbywają się w inne dni tygodnia, aby te nie kolidowały z transmisjami spotkań ligi mistrzów. Od roku 2021, federacja UEFA zaczyna organizację dodatkowej, trzeciej kategorii pucharów europejskich, pod nazwą Conference League. Z założenia, rozgrywki te mają być okazją do potyczek międzypaństwowych dla klubów z tych krajów, które mają większe problemy z zakwalifikowaniem się do jakichkolwiek europejskich pucharów. Skorzystać może na tym np. nasza polska Ekstraklasa.