Poznaj cechy dobrego żłobka – ułatw sobie wybór najlepszej placówki!

17 marca, 2020 - Uncategorized

Ostatnio bardzo dużo mówi się o pewnych nadużyciach pracowników żłobków wobec dzieci, dlatego rodzice bardzo ostrożnie podchodzą do wyboru placówki i starają się je bardzo wnikliwie weryfikować. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowego traktowania ich pociechy. Nie można zapominać o tym, że dobry żłobek będzie posiadał pewien zespół cech, które powinny być przez nas pożądane.

Kiedy zależy na by znaleźć renomowany żłobek Wilanów może stać się wyznacznikiem, pod kątem którego będzie szukać placówki blisko naszego miejsca zamieszkania. Pamiętajmy jednak, aby lokalizacja nie stała się dla nas najważniejszą kwestią.

Podchodząc do sprawy na chłodno, będziemy w stanie sprawdzić, czy faktycznie odnaleźliśmy najlepszy żłobek. Zapewne natrafimy na placówki, które cieszą się zarówno lepszą, jak i gorszą renomą, a sporo będzie zależało od pracujących tam osób. Mowa tu o opiekunach, kierownictwie, ale też o właścicielach, szczególnie w wypadku żłobków niepublicznych. Zapisując dziecko do konkretnej placówki, konieczna jest jej wcześniejsza weryfikacja. Na pewno powinniśmy sprawdzić, czy żłobek widnieje w oficjalnym rejestrze, a także czy spełnia wymogi ustawowe.

Najlepsze żłobki otwarcie współpracują ze wszystkimi rodzicami

Czytając opis na stronie internetowej, może wydawać się nam, że trafiliśmy faktycznie na dobry żłobek, natomiast powinniśmy zachować pewien dystans do umieszczanych tam informacji. Jeśli spotkamy się z uczciwą placówką, wszelkie dane i informacje powinny być rzetelne. Warto, aby nie były to jedynie puste frazesy, które chcielibyśmy przeczytać.

W związku z tym, nie obędzie się bez naszej wizyty danej placówce, gdzie spotkamy się z możliwością rozmowy z kierownictwem. To czas, kiedy powinniśmy zapytać o panujące tam procedury i zwyczaje. Nowoczesne żłobki, zwykle stawiają na bezpośrednią współpracę z rodzicami. Kiedy zatem jako rodzic, nie mamy wstępu na sale zabaw, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości. Są to bowiem zakazy, których nie powinno być w dobrych placówkach, gdzie na pierwszy miejscu stawia się dobro dzieci. Jest to najważniejsze szczególnie podczas adaptacji dziecka, by rodzic mógł wejść tam i zobaczyć jak zachowuje się jego pociecha. Niektóre placówki, będą nawet zachęcać do takich praktyk.

Każdy profesjonalny żłobek, postawi na monitoring w każdej sali, przez co możliwe będzie nawet śledzenie przez rodziców tego, co robią ich dzieci. Nie milkną opinie, że to dość radykalne działanie, które opiewa o podglądactwo, natomiast w owej sytuacji, kiedy jest to jedynie forma kontroli, nie ma ku temu większych przeciwwskazań.

Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy żłobka

To oczywiste, że najważniejsi są ludzie, którzy pracują w danym żłobku. Tak naprawdę, koniecznością nie jest nawet wykształcenie pedagogiczne. Może być ono położnicze bądź pielęgniarskie, jak stanowią przepisy. Możliwością będzie też odbycie pewnych szkoleń, wraz z posiadaniem przynajmniej dwuletniego doświadczenia w pracy z dziećmi.

Praca z niemowlętami wymaga bowiem tego, aby opiekunowie posiadali konkretne osobowościowe oraz psychiczne predyspozycje. Należy bowiem lubić dzieci, opiekować się nimi w odpowiedni sposób, a także być wyjątkowo cierpliwym w stosunku do ich zachowania. Należy doskonale wiedzieć, w jaki sposób uspokoić dziecko, nie okazując przy tym zdenerwowania i bezsilności. Zachowanie profesjonalisty, zakłada również niefaworyzowanie nikogo z podopiecznych, przy jednoczesnym podejściu indywidualnym do wszystkich. Jako rodzice, powinniśmy obserwować opiekunki, jak te wspierają nasze dzieci w procesie adaptacji. Niezbędna będzie nasza dobra intuicja, ponieważ opiekunowie mogą po prostu kontrolować się w naszej obecności. Jeśli zatem nie darzymy zaufaniem konkretnej placówki, warto poszukać innej. Musimy być w pełni przekonani co do tego, że nasza pociecha trafi do odpowiedniego miejsca.