Menu

Projektowanie 3D – gdzie swoje zastosowanie znajduje trójwymiarowy druk?

14 lutego, 2019 - Uncategorized

Rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że zaczęto wprowadzać wiele innowacyjnych urządzeń, które w wydatny sposób wpływają na nasze życie. Przyspieszają transport, ułatwiają komunikację między ludźmi nawet na ogromne odległości, sprawiają, że żywność jest zdrowsza, a także wydłużają naszą żywotność poprzez poprawę zdrowia. Naukowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przyszłością jest wykorzystanie technologii cyfrowych, które są w stanie wykonywać wszelkie prace o wiele dokładniej, przy wyjątkowej precyzji.

Doskonałym przykładem jest chociażby projektowanie 3D. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych drukarek, możliwe jest nawet wykonanie idealnych protez dla osób, które w wyniku nieszczęśliwych wypadków utraciły swoje kończyny. To jednak nie wszystko, tak naprawdę można znaleźć jeszcze wiele innych obszarów, gdzie druk 3D może być wykorzystany z sukcesem. Człowieka ogranicza jedynie wyobraźnia, dlatego tę technologie stosuje się w coraz większej ilości sektorów. Które obecnie zaliczamy zatem do tych głównych?

Przemysł oraz produkcja

Modelowanie 3D wykorzystują organizacje, które uznawane są za najbardziej innowacyjne. Będą to chociażby te, które zajmują się przemysłem maszynowym, motoryzacją, czy też lotnictwem. To także producenci sportowych artykułów, obuwia, sprzętów medycznych, użytkowej elektroniki oraz wszelkiego typu artykułów konsumpcyjnych.

Przedsiębiorstwa dużą nadzieję pokładają w druku 3D, a także w błyskawicznym prototypowaniu, jeżeli chodzi o pełen zakres projektowania danych produktów, a także wielu innych kwestii, jak np. proces rozwoju, aby przyspieszyć moment wprowadzenia na rynek, poprawa projektu, obniżenie kosztów oraz pozyskiwanie nowych klientów.

Architektura

Każdy inżynier, architekt oraz specjalista zajmujący się budownictwem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że najlepszą metodą, aby zaprezentować swoje pomysły jest wykonanie fizycznego obiektu – takiego, który klient będzie miał okazję dotknąć i dokładnie obejrzeć. Wykonywanie modeli ręcznie jest nie tylko drogie, ale też niezwykle czasochłonne. Niekiedy taki proces trwa nawet do kilku tygodni. W wielu przypadkach, nie ma tutaj mowy o precyzji, ponieważ brakuje czasu na dokładnie odwzorowanie. Efektem tego są najczęściej prace, które nie spełniają oczekiwań obydwu stron. Alternatywą staje się zatem program do projektowania i specjalistyczna drukarka 3D, która będzie w stanie idealnie oddać zamysł twórcy.

Sztuka

Nie da się ukryć, że osoby zajmujące się sztukami pięknymi, bardzo lubią eksperymentować, jeżeli chodzi o wykorzystanie nowych materiałów. Tym samym, rozwijają znane nam dziedziny sztuki i tworzą nowe, czego wynikiem są prace, które zbliżone są do faktycznej wizji ich projektu. Liczba twórców, którzy sięgają po nowoczesne technologie. Zaczynając od komputerowego ekranu, a kończąc na drukarkach 3D, które umożliwiają stworzenie prac, w pełni oddających ich fizyczny wymiar.

Nakładanie materiału metodą warstwową, stwarza dodatkowo wiele możliwości, którzy nie otrzymamy w wypadku wytwórczych sposób, jak np. przy frezowaniu. W związku z tym, podczas projektowania można tworzyć bez żadnych ograniczeń. Pozwala to na wykonanie wyjątkowych rzeźb oraz artykułów codziennego użytku, bez jakichkolwiek zmartwień ich ponownego odtworzenia. Dzięki drukarkom 3D, niegdyś niemożliwe zadania, wydają się o wiele łatwiejsze.

Edukacja oraz rozrywka

Programy do projektowania 3D i specjalistyczne drukarki pozwalają na to, aby bohaterowie znani nam wyłącznie z filmów, animacji czy też gier, zostali przeniesieni do świata realnego.

Co więcej, będąc nauczycielem w szkole, możemy wykorzystać druk 3D, jako jeden z istotnych elementów programu nauczania. Nie ma bowiem wątpliwości, że jest to coś, co z pewnością zainteresuje naszych uczniów. Dodatkowo wzbogaci to ich wiedzę oraz pobudzi do pilniejszej nauki. Będzie to także podarowanie im możliwości, aby ich wszelkie pomysły mogły ujrzeć światło dzienne i stać się fizycznymi obiektami. Należy jednak pamiętać, że aby rola drukarek była w pełni wykorzystana, te muszą być nie tylko dostępne dla wszystkich, ale też niedrogie w eksploatacji, łatwe w obsłudze i przede wszystkim, w pełni bezpiecznie.