Menu

Śrutownica – co to jest?

14 maja, 2021 - Uncategorized

Jest to jedna z maszyn, które wykorzystuje się do obróbki metali. Każda urządzenie spełnia pewne role. Śrutownica za pomocą strumienia śrutu oczyszcza powierzchnię przedmiotów wykonanych z różnorakich metali.

Jakie wyróżniamy rodzaje śrutownic?

Jakie znaczenie ma wybór śrutownicy?

Wybór konkretnego narzędzia ma duże znaczenie dla precyzyjnej obróbki metali. Dlaczego precyzyjna obróbka jest tak istotna? Na tym etapie pozbywamy się wszelkich niedoskonałości obrabianego przedmiotu, które mogą przeszkadzać na dalszych etapach jego przygotowania. Odpowiednie oczyszczenie powierzchni sprawia, że bez większych problemów można dany przedmiot pomalować, a także zabezpieczyć go przed korozją oraz nieodpowiednimi warunkami pogodowymi, np. przed mrozem czy opadami deszczu i śniegu. Warto przy tym wiedzieć, że urządzenia służące do zaawansowanej obróbki różnego typu metali są niezwykle kosztowne, dlatego ich eksploatacja wymaga od użytkownika dbałości.

Ze śrutownicy korzysta się m.in. w mechanice, odlewnictwie, kolejnictwie czy też gazownictwie. Śrutownica znajdują zastosowanie dosłownie wszędzie, nie sposób dziś wyobrazić sobie obróbki metali bez śrutowania.