Historia gazetki

HISTORIA GAZETKI

Pomysłodawczynią gazetki szkolnej była pani Ewa Pawlikowska – nauczycielka języka polskiego. W tworzeniu gazetki wspierała ją pani Halina Bednarz – nauczycielka informatyki. Wtedy szkolne pisemko nosiło tytuł „Cool.com.pl”. W roku 2000 dołączyła jako opiekun gazetki pani Alicja Tocicka. Tamte lata wspomina bardzo mile:

To była świetna zabawa, moi uczniowie uwielbiali przeprowadzać wywiady. Prześcigali się w tym, kto załatwi dla klasy ciekawsze spotkanie. Pamiętam bardzo ciekawe wyjście na wywiad z mistrzynią olimpijską Renatą Mauer-Różańską. Poświęciła nam wtedy bardzo dużo czasu, pokazała karabinki, zaprosiła na strzelnicę. Innym razem na Mieszczańskiej spotkaliśmy się z byłym trenerem wrocławskich koszykarzy Andrzejem Urlepem.  Oczywiście ze sportowcami zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Wiele razy byliśmy na Uniwersytecie Wrocławskim, by uczestniczyć w wykładach pana profesora Jana Miodka, czasem udawało nam się przeprowadzić wywiad.”

Gazetka zmieniała się w zależności od zaangażowania młodzieży, każda grupa miała inne pomysły. Wciąż poszukiwaliśmy dobrego tytułu. „Cool. com.pl” szybko zostało zastąpione inną nazwą – CKM, czyli Czasopismo Kulturalnej Młodzieży, ale gdy niebawem pojawiło się czasopismo dla mężczyzm zatytułowane identycznie, a zawierające treści dość śmiałe, musieliśmy znowu zmienić winietę. Tym razem gazetka przybrała wesoły tytuł „Bombowa Buda” i być może przetrwałby on do dziś, gdyby nie tragiczne wydarzenia w Czeczenii, gdzie w jednej ze szkół po wybuchu bombowym zginęły dzieci. Tym razem długo zastanawialiśmy się, jaki ma być tytuł gazetki. Zwyciężył pomysł, by spolszczyć  zwrot z języka francuskiego à propos ( co oznacza: w nawiązaniu do... ) na „Apropos”. Nowa winieta gazetki została przyjęta pozytywnie, choć nie entuzjastycznie.

Przez wiele lat gazetkę prowadzą ci sami opiekunowie: Alicja Tocicka (polonistka) , Renata Pióro (polonistka), Waldemar Suchta (informatyk). Obecnie miejsce pani Renaty Pióro zajęła w roli opiekuna klasy dziennikarskiej pani Justyna Magiera.

Gazetka szkolna nieustannie walczy o miejsce w rankingach, udaje się nam utrzymywać wysoką lokatę w prestiżowym konkursie ogólnopolskim na gazetkę szkolną FORUM PISMAKÓW ( zawsze jesteśmy w pierwszej dziesiątce), ale marzy nam się powtórzenie sukcesu z roku 2000 r. , kiedy zdobyliśmy tytuł Mistrza Pismaków.

Obecnie przy tworzeniu gazetki korzystamy z platformy Młodzieżowej Akcji Multimedialnej, która pozwala w nowoczesny i profesjonalny sposób prezentować dokonania dziennikarskie.

Jesteś tutaj: Home Historia gazetki