Konkurs KoALa

Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie pod nazwą Australian Informatics Competition został w roku 2005 utworzony przez fundację Australian Mathematics Trust.

Pierwsza polska edycja została w roku szkolnym 2013/14 zorganizowana przez V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu jako zawody powiatowe dla gimnazjalistów. W roku 2014/15 konkurs rozszerzył zasięg na całą Wielkopolskę. W tym roku po raz pierwszy został rozegrany na Dolnym Śląsku i Opolszczyżnie, na zasadach zbliżonych do australijskiego oryginału.

Wzięło w nim udział 410 uczniów gimnazjów, a nasz reprezentant Norbert Świderski zajął III miejsce! Tym samym będzie członkiem czteroosobowej druzyny, która w czerwu podczas spotkania z Wielkopolską będzie reprezentować Dolny Śląsk.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

PROJEKT "MATEMATYKA + FIZYKA- OD TEGO WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA"

W 2012 roku w naszym gimnazjum realizowano autorski projekt nauczycieli: K. Kowalczuk i M. Sęgi " Matematyka + Fizyka od tego wszystko się zaczyna".

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie w 4 osobowych grupach przeprowadzali doświadczenia, uzupełniali karty pracy przygotowane przez studentów kierunku nauczycielskiego. Dodatkowo brali udział w  wykładach mających na celu popularyzacje matematyki wśród uczniów wrocławskich szkół organizowanych przez wydział Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczniowie na zajęciach projektu " Matematyka + Fizyka- od tego wszystko się zaczyna" kształcili się w wyszukiwaniu, przetwarzaniu i prezentowaniu informacji w różnych formach. Współpracowali w grupie wykonując doświadczenia fizyczne, organizowali własny warsztat pracy, planowali i wykonywali doświadczenia.

W wyniku współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim nastąpiła wymiana doświadczeń między nauczycielami przedmiotów ścisłych i wykładowców katedry dydaktyki fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

KONKURSY I IMPREZY SZKOLNE

ŚWIĘTO LICZBY PI

Liczba Pi fascynuje matematyków od wieków, również uczniowie naszego gimnazjum ulegli jej urokowi. 10  listopada ( lub 9 gdy rok jest przestępny) czyli w 314 dzień roku w murach naszego gimnazjum obchodzimy święto tej niezwykłej liczby. Oprócz smakowitego poczęstunku tj. PI-ernika, ciasta z PI-eca, PI- zzy można wysłuchać ciekawostek o tej liczbie,  posłuchać wierszy dedykowanych naszej jubilatce, obejrzeć plakaty sławiące jej niezwykłość.

KONKURS FOTOGRAFICZNY "MATEMATYKA WOKÓŁ NAS"

Autorski konkurs przeprowadzany w Gimnazjum nr 18 w latach 2010-2013. Celem konkursu było uświadomienie uczniom, że w życiu codziennym cały czas spotykamy się z matematyką. W ramach konkursu uczniowie wykonują zdjęcia w formacie A4, przedstawiające obiekty matematyczne. Zwycięskie zdjęcia ozdobiły szkolne korytarze.

KONKURS "CZY POTRAFISZ LOGICZNIE MYSLEĆ"

Celem konkursu jest rozwijanie pamięci, wyobraźni, myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania. Propagowanie podstawowych zasad logiki: wyprowadzania wniosków z danych przesłanek, rozumowanie metodą prób i błędów. Uczniowie podczas konkursu będą mieli doczynienia z zagadamii i zadaniami matematycznymi, do rozwiazania których wystarczy kartka, ołówek, swieży umysł i ambicja

Jesteś tutaj: Home Koło matematyczne