Wrocławscy przewodnicy

ratusz 4                Wrocław to miasto o wspaniałej historii i tradycji, miasto, w którym każdy dzień obfituje w różne wydarzenia. My - młodzi wrocławianie – nie ukrywamy, że kochamy to miasto. W naszej szkole zainteresowanie Wrocławiem stało się czymś naturalnym od czasu, kiedy nasza polonistka – historyk i przewodnik miejski Wrocławia pani Justyna Magiera oraz historyk i nauczyciel WOS pani Agnieszka Maziarska zainteresowały i zachęciły nas do poszerzenia wiedzy na jego temat. W naszej szkole kolejny rok działa Koło Przewodników Wrocławia! Lecz czym ono w ogóle jest? Jak wyglądają zajęcia na tym kole? I co dzięki temu można zyskać? Warto zadać sobie właśnie te pytanie, a odpowiedzi na nie są proste. Koło Przewodników Wrocławia w Gimnazjum nr 18 jest grupą pasjonatów i miłośników naszego pięknego miasta. Jak się okazuje wiele z nich posiada ogromną wiedzę, która ujawnia się w konkursach takich jak „ Wrocław moje miasto” . 8Zajęcia są niestandardowe, podzielone na zajęcia teoretyczne i praktyczne. Co tydzień wszyscy zainteresowani spotykają się o umówionej godzinie, opowiadają dzieje Wrocławia, dzielą się ciekawostkami także przygotowują prezentacje multimedialne. Na pewno nie jest to nudna lekcja w ławkach, bo często rodzą się dyskusje oraz ciekawe wnioski i informacje, o których przeciętny wrocławianin nie ma nawet pojęcia. Kolejną formą zajęć są lekcje muzealne, nie tylko w zwykłych muzeach. Nasi przewodnicy mają również okazję zwiedzać ratusz, teatry, muzea czy uczestniczyć w licznych jednodniowych wycieczkach. Każdy uczęszczający na kółko ma okazję poczuć się prawdziwym przewodnikiem, ponieważ sam oprowadza po mieście uczniów naszego gimnazjum a także grupy zagraniczne przyjeżdżające na wymiany organizowane przez naszą szkołę. Dodatkowo, to właśnie w naszej szkole, można zdobyć Certyfikat Szkolnego Przewodnika Wrocławia – każdy uczeń Wrocławia może przystąpić do egzaminu , który każdego roku ma miejsce w naszej szkole . Certyfikat jest dokumentem wydawanym przez naszą szkołę i Towarzystwo Miłośników Wrocławia - więc dokument wartościowy! Warunkiem uczestnictwa w kursie jest realizacja programu edukacji regionalnej „Skarb w regionie zaklęty” napisanego przez panią Justynę Magierę, a następnie przystąpienie do egzaminu. Aktualnie w projekcie uczestniczy 12 szkół z całego Wrocławia. Kurs został wpisany do Wielkiej Nagrody Wrocławia , nad którym patronat sprawuje Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Urząd Miejski Wrocławia.

W zeszłym roku szkolnym nasi przewodnicy przygotowali tzw. Aleję wrocławską, czyli jeden korytarz poświęcony naszemu miastu. Uroczyste otwarcie alei było uhonorowane obecnością ważnych osobistości Wrocławia. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole konferencja na temat „Kuchnia i obyczaje wrocławskie”, podczas której pan Bronisław Zathey wręczył certyfikaty Szkolnych Przewodników Wrocławia, a dr Joanna Nowosielska – Sobel, pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłosiła ciekawy wykład.

Jednym słowem - warto dołączyć do naszego koła, aby poznać historię miejsca, w którym żyjemy oraz spędzić czas z wartościowymi ludźmi.

autor Ada Świątko

Jesteś tutaj: Home Koło przewodników Wrocławia