WOKÓŁ PATRONA

WOKÓŁ  PATRONA, czyli o tym, dlaczego nasze gimnazjum nosi imię Armii Krajowej

Armia Krajowa była największą organizacją zbrojną podziemnej Europy. W szczytowym okresie liczyła ok. 500 tysięcy żołnierzy. W jej szeregach znaleźli się między innymi ks. kardynał Stefan Wyszyński, Zbigniew Herbert, Zbigniew Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Jan Bytnar ( Rudy ), Aleksander Zawadzki ( Zośka ), Alina Janowska  oraz wielu, wielu innych, często już zapominanych. I to im wszystkim chcieliśmy złożyć hołd, przyjmując jako patrona naszej szkoły Armię Krajową.

Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku z rozkazu naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego w wyniku przemianowania Związku Walki Zbrojnej. Kolejnymi dowódcami AK byli:
  • gen. Michał Karaszewicz – Tokarzewski „Torwid”
  • gen. Stefan Rowecki „Grot”
  • gen. Tadeusz Komorowski „Bór“
  • gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek“

Żołnierze AK prowadzili nie tylko walkę z okupantami, ale także działania dywersyjno-sabotażowe i wywiadowcze, między innymi rozpracowali tajemnicę broni V-1, V-2 i złamali szyfr „Enigmy”. Największym zadaniem bojowym była akcja „Burza” z jej tragicznym finałem – powstaniem warszawskim. 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie jak nigdzie indziej w okupowanej Europie mieszkańcy wystąpili otwarcie i na powszechną skalę do walki z okupantem. Przez 63 dni istniała niespotykana gdzie indziej wyspa wolności – powstańcza Warszawa. Nie po raz pierwszy w naszych dziejach Polacy wybrali nakaz moralny, a nie chłodną kalkulację. I zapłacili za to ogromną cenę. Z żołnierzy AK walczących w powstaniu najwięcej ofiar było wśród inteligencji i ludzi młodych.

Przez niespełna 6 lat trwała nieustanna walka o niepodległą Ojczyznę - Polskę. Po zakończeniu wojny dla patriotów, żołnierzy AK, nastał czas tortur, represji i pokazowych procesów, kończących się nawet wyrokami śmierci.  

Blisko 50 lat ich trud walki o wolną Ojczyznę był często przemilczany i stopniowo zapominany. Dlatego też pragnęliśmy przypomnieć i  przywrócić należną im cześć poprzez nadanie imienia Armii Krajowej naszej szkole. Pamiętaliśmy o słowach naszego rodaka, że narody, które nie pamiętają o swojej przeszłości tracą swoją tożsamość i popadają w niebyt.
Jesteś tutaj: Home Wokół patrona