www.gim18.wroclaw.pl

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
 • XML Parsing Error at 1:254. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:1019. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:160. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:474. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:107. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:144. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:318. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:160. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:350. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:331. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:323. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:327. Error 9: Invalid character
 • XML Parsing Error at 1:143. Error 9: Invalid character
Home Wok patrona

WOKӣ PATRONA

Email Drukuj PDF
WOKӣ  PATRONA, czyli o tym, dlaczego nasze gimnazjum nosi imi Armii Krajowej

Armia Krajowa bya najwiksz organizacj zbrojn podziemnej Europy. W szczytowym okresie liczya ok. 500 tysicy onierzy. W jej szeregach znaleli si midzy innymi ks. kardyna Stefan Wyszyski, Zbigniew Herbert, Zbigniew Rewicz, Krzysztof Kamil Baczyski, Jan Bytnar ( Rudy ), Aleksander Zawadzki ( Zoka ), Alina Janowska  oraz wielu, wielu innych, czsto ju zapominanych. I to im wszystkim chcielimy zoy hod, przyjmujc jako patrona naszej szkoy Armi Krajow.

Armia Krajowa powstaa 14 lutego 1942 roku z rozkazu naczelnego wodza gen. Wadysawa Sikorskiego w wyniku przemianowania Zwizku Walki Zbrojnej. Kolejnymi dowdcami AK byli:
 • gen. Micha Karaszewicz ? Tokarzewski ?Torwid?
 • gen. Stefan Rowecki ?Grot?
 • gen. Tadeusz Komorowski ?Br?
 • gen. Leopold Okulicki ?Niedwiadek?

onierze AK prowadzili nie tylko walk z okupantami, ale take dziaania dywersyjno-sabotaowe i wywiadowcze, midzy innymi rozpracowali tajemnic broni V-1, V-2 i zamali szyfr ?Enigmy?. Najwikszym zadaniem bojowym bya akcja ?Burza? z jej tragicznym finaem ? powstaniem warszawskim. 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie jak nigdzie indziej w okupowanej Europie mieszkacy wystpili otwarcie i na powszechn skal do walki z okupantem. Przez 63 dni istniaa niespotykana gdzie indziej wyspa wolnoci ? powstacza Warszawa. Nie po raz pierwszy w naszych dziejach Polacy wybrali nakaz moralny, a nie chodn kalkulacj. I zapacili za to ogromn cen. Z onierzy AK walczcych w powstaniu najwicej ofiar byo wrd inteligencji i ludzi modych.

Przez niespena 6 lat trwaa nieustanna walka o niepodleg Ojczyzn - Polsk. Po zakoczeniu wojny dla patriotw, onierzy AK, nasta czas tortur, represji i pokazowych procesw, koczcych si nawet wyrokami mierci.  

Blisko 50 lat ich trud walki o woln Ojczyzn by czsto przemilczany i stopniowo zapominany. Dlatego te pragnlimy przypomnie i  przywrci nalen im cze poprzez nadanie imienia Armii Krajowej naszej szkole. Pamitalimy o sowach naszego rodaka, e narody, ktre nie pamitaj o swojej przeszoci trac swoj tosamo i popadaj w niebyt.
Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2010 11:27  

WSPӣPRACA

  

logo sw