Home Projekt norweski
Projekt norweski

norweski logo

PROJEKT NORWESKI- ?Wikingowie i Sowianie: przeszo, teraniejszo, przyszo?.

(czas trwania 2 stycznia 2014 do 30 padziernika 2015).

Jedn z ciekawszych inicjatyw, w ktre zaangaowani s uczniowie Gimnazjum nr 18 jest bezsprzecznie projekt ?Wikingowie i Sowianie: przeszo, teraniejszo, przyszo?.

Koordynatorem caego przedsiwzicia jest pani Joanna Stefaska, ktra od wielu lat uczy w naszym Gimnazjum jzyka angielskiego, wspomagaj j pozostali nauczyciele tego jzyka.

Projekt, ktrego gwnym celem jest poznanie historii (przeszoci), obecnej sytuacji oraz przyszych relacji zaangaowanych w niego krajw, cieszy si duym zainteresowaniem ze strony modziey. To wielopaszczyznowe dziaanie, nie tylko pozwala modziey rozwija praktyczn znajomo jzyka angielskiego, ale przede wszystkim zwraca uwag naszych uczniw na wzajemne przenikanie si kultur i tradycji, pokazuje jak wartoci jest wielokulturowo i otwarto na ?inno kultury i tradycji?.

Projekt zakada wymiany uczniw, a kady taki wyjazd to inny rodzaj aktywnoci, ktrego celem jest poznanie historii zaangaowanych krajw, porwnanie historycznych i wspczesnych profili Wikinga i Sowianina. To prba odpowiedzi na pytanie o tosamo narodow- ?Dlaczego jestemy tacy jacy jestemy?

Projekt Norweski jest bardzo ciekawym dziaaniem, poniewa odwouje si do rnych dziedzin takich jak: jzyk obcy, historia, wiedza o spoeczestwie, teatr, sztuka i rkodzieo, technika i technologia informacyjna. Ta wielowymiarowo to atut projektu, pozwala naszym uczniom rozwija rne kompetencje: lingwistyczne, badacza historii, dramatyczne, informatyczne a nawet plastyczne. Uczestnicy projektu bd mieli okazj przyjrze si yciu wspczesnych imigrantw z obu krajw, przeprowadz wywiady, poznaj motywy przesiedlenia oraz styl ycia wspczesnego Sowianina i Wikinga. Zaley nam, aby modzi ludzie odnaleli ?cechy wsplne? , w ktre naleaoby inwestowa w przyszoci. Wszystkie te dziaania maj suy prbie nakrelenia kierunkw rozwoju relacji midzy beneficjentami projektu. Wanie ubiegoroczny wyjazd naszych gimnazjalistw do Norwegii by wietn okazj do nawizania takiej wsppracy. Oprcz standardowych dziaa, takich jak zwiedzanie, poprzez wspln prac z uczniami norweskimi (wykonywanie stroi, naczy, tarcz i ozdb) wyjazd ten pozwoli z bliska przyjrze si jaki jest ?wspczesny Wiking?. Nasi uczniowie podczas wsplnych zaj z modzie norwesk nawizali znajomoci. Niektrzy utrzymuj stay kontakt mailowy lub poprzez facebook?a. Kontynuacj projektu bdzie tegoroczna rewizyta w Polsce. Plan tego spotkania obfituje w liczne atrakcje i zadania, ktre wpisuj si w cele projektu. W Polsce zaplanowano budow modeli statkw oraz realizacj przedstawienia teatralnego, ktrego scenariusz oparty bdzie na legendach o Wikingach. Uczniowie obu krajw poznaj wierzenia Sowian i miejsce kultu na grze ly, bd uczestniczy w warsztatach w Biskupinie i na Ostrowie Lednickim. Dowiedz si jak Sowianie i Wikingowie wsppracowali ze sob na Wolinie. Przygotowania do tego przedsiwzicia ruszyy pen par. Mamy nadziej, e w ten sposb nawizana wsppraca ze szko z Lyngdal bdzie nadal si rozwijaa, bo cieszy si duym powodzeniem wrd uczniw naszego Gimnazjum.

A tak spdzalimy czas w Norwegii na wsplnej pracy i zabawach:

Poprawiony: piątek, 08 maja 2015 11:11