Home Projekt wyszehradzki
Projekt wyszehradzki

wyszehrad logo

?Przewodnik po tradycyjnych grach z pik krajw wyszehradzkich?

Misj Midzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego jest wspomaganie rozwoju cilejszej wsppracy midzy krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4) -Czechami, Wgrami, Polsk i Sowacj - oraz wzmocnienie wizi midzy ludmi w tym regionie. Fundusz zapewnia finansowanie wsplnych kulturalnych lub naukowych projektw badawczych i edukacyjnych, wymiany modziey, promocj turystyki i wsppracy transgranicznej. Wikszo odbiorcw dotacji to organizacje pozarzdowe, gminy i samorzdy lokalne, uczelnie, szkoy i inne instytucje publiczne, a take poszczeglni obywatele.

Wicej na temat Funduszu Wyszehradzkiego tutaj:

Visengrad Fund

O PROJEKCIE

Gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej jako pierwsza i jedyna szkoa we Wrocawiu realizuje projekt wspfinansowany przez Midzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Projekt zatytuowany ?Przewodnik po tradycyjnych grach i zabawach z pik krajw Grupy Wyszehradzkiej? oparty jest na wsppracy midzynarodowej trzech szk: z Wrocawia, Mostu (Czechy) oraz Budapesztu (Wgry). Jest to projekt sportowo-jzykowy, ktrego pomysodawc i koordynatorem jest pani Joanna Stefaska, nauczycielka jzyka angielskiego w Gimnazjum Nr 18 i doradca metodyczny Wrocawskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

1

OBZ W ZAKRZOWIE

W dniach 4-10.05.2011 w Zakrzowie koo Krakowa odbyo si spotkanie reprezentacji wsppracujcych szk. cznie brao w nim udzia 47 osb:

- z Gimnazjum nr 18 we Wrocawiu, Polska: 14 uczniworaz 5 nauczycieli (Ryszard Wjcik, Magorzata ak, Maciej Maciejewski, Andrzej Radziwon, Waldemar Suchta),

- z 18. Zkladn kola w Mocie, Czechy: 12 uczennic oraz 2nauczycielki (Stepanka Vopatowa, Eva Munchov),

- z Kontyfa Iskola w Budapeszcie, Wgry: 12 uczniw i 2 opiekunw (KrisztinaSarkozi, Rbert Szilveszter PLLA).

2

W trakcie spotkania uczestnicy projektu brali udzia w zajciach sportowych - wzajemna nauka tradycyjnych narodowych gier z pik:

- kwadrant z Polski,

- meta z Wgier

- vybijena z Czech.

Dodatkowo prowadzono warsztaty jzykowe (prace tumaczeniowe, opisy gier i przygotowanie sownika terminw sportowych).

Wieczorem odbyway si zajcia integracyjne (ognisko, dyskoteka, gry i zabawy).

OBZ W ZAKRZOWIE : Zakrzw slideshow

3FESTIWAL WYSZEHRADZKI

Po spotkaniu w Zakrzowie, kada z uczestniczcych w nim szk zorganizowaa imprez promujc w rodowisku lokalnym projekt oraz poznane gry. Te spotkania odbyy si:

- w czerwcu w Budapeszcie,

- we wrzeniu w Mocie,

- w padzierniku we Wrocawiu.

Nasza szkoa, Gimnazjum Nr 18 we Wrocawiu, zorganizowaa w dniu 4.10.2011r imprez promujca projekt w rodowisku lokalnym. Oprcz uczniw klas sportowych, wzili w niej udzia uczniowie z trzech szk podstawowych z rejonu naszego gimnazjum. W czasie spotkania poznali gry z innych krajw Grupy Wyszehradzkiej (meto i vybijena). Rozgrywki odbyy si w hali sportowej ?Redeco?. Na zakoczenie wszystkie szkoy uczestniczce w imprezie otrzymay cenne nagrody (sprzt sportowy).

Atmosfera w hali bya gorca, wszyscy dobrze si bawili!

4

WIZYTA W MOCIE

W dniach 20-22.02.2012r uczestnicy projektu z Gimnazjum nr 18 udali si wraz z nauczycielami (Andrzejem Radziwonem, Magorzat ak) na re-wizyt do zaprzyjanionej szkoy w Mocie (Czechy).

W pierwszym dniu uczniowie udali si midzynarodowym pocigiem do Drezna (Niemcy). Na miejscu w kilkuosobowych grupach zwiedzali miasto, ogldali zabytki, co udokumentowane zostao na wielu fotografiach. Po kilku godzinach spacerw po Drenie uczestnicy projektu ruszyli w dalsz podr do Mostu. Na miejscu zakwaterowani zostali w niewielkim pensjonacie, gdzie spdzili dwie kolejne noce.

5Drugiego dnia wyjazdu uczniowie odwiedzili wsppracujc w ramach projektu szko w Mocie. Spotkali si tam z uczennicami poznanymi w czasie obozu w Zakrzowie, ktre zaprezentoway im swoj szko. W maych grupach uczestniczyli oni w lekcjach prowadzonych w jzyku Czeskim, co byo dla nich niezwykle interesujcym dowiadczeniem. Mio byo take po raz kolejny rozegra w midzynarodowych druynach kilka meczy w Vybij?ne. Zwyciska druyna zostaa nagrodzona drobnymi upominkami.

Popoudnie upyno pod znakiem zwiedzania miasta Most.

7W trzecim dniu wyjazdu zaplanowana zostaa wycieczka do Pragi, gdzie uczniowie zwiedzali miasto i kupowali ostatnie pamitki. Droga powrotna do Wrocawia mina w przyjaznej atmosferze, a w pamici uczestnikw pozostao wiele wspaniaych wspomnie!!

RE-WIZYTA W MOCIE: Most slideshow

Poprawiony: środa, 13 maja 2015 13:05