Menu

Wycinanka łowicka, czyli sposób na wspaniałą ozdobę mieszkania

6 stycznia, 2020 - Uncategorized
Wycinanka łowicka, czyli sposób na wspaniałą ozdobę mieszkania

Piękne pamiątki z Polski i wytwory regionalnych mistrzów rękodzieła zyskują dzisiaj na popularności. I nie ma się czemu dziwić – większość z nich to naprawdę wyroby piękne, którymi możemy chwalić się na całym świecie. Jednym z takich wyrobów jest bez wątpienia wycinanka łowicka, która do dzisiaj imponuje, a co najważniejsze – wciąż tworzona jest przez utalentowanych mistrzów rękodzieła. Co warto o niej wiedzieć i dlaczego tak naprawdę warto w nią zainwestować?

Wycinanka łowicka, czyli piękno rodem z XIX wieku

Wycinanka łowicka powstała na przełomie XVIII i XIX wieku i stała się popularna szczególnie na tych bogatszych etnicznie terenach Polski, między innymi na Ziemi Łowickiej. To rodzaj kolorowej wycinanki, która tworzona jest z papierowych elementów nakładanych na siebie, które w całości tworzą wspaniały wzór na białej kartce. Tak oprawioną wycinankę, z powodzeniem można nakleić na ścianę i cieszyć się jej oryginalnym oraz unikalnym pięknem.

Wycinanki łowickie przedstawiają różne motywy – roślinność, figury geometryczne, a nawet pracujących chłopów. Mamy do czynienia z trzema podstawowymi rodzajami tego rodzaju rękodzieła:

Każda wyróżnia się innym, niezwykłym wyglądem i prezentuje się wyjątkowo – zarówno w tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzanych mieszkaniach. Bardzo dużym atutem tego rodzaju ozdoby jest przede wszystkim jej bogactwo kolorystyczne, a także pieczołowitość wykonania. Bo o ile na początku wzory były dość nieskomplikowane i miały być odpowiedzią na dzieła sztuki, kupowane przez bogatych, z czasem stały się o wiele bardziej złożone i dzisiaj możemy podziwiać ich najbardziej wyjątkową formę.

Wycinanka łowicka – idealna ozdoba i prezent

Nawet jeżeli ozdoby, takie jak wycinanka łowicka, nie są dla Ciebie, możesz zakupić je w formie prezentu dla kogoś bliskiego – jest to bowiem coś niezwykle oryginalnego i zawsze robiącego wrażenie. A w dodatku ma związek z polską historią i jest wytworem regionalnym, co zawsze doskonale współgra z naszymi patriotycznymi tendencjami.

Oczywiście musisz pamiętać, że chcąc zakupić najpiękniejszą i najlepiej wykonaną wycinankę, warto przede wszystkim znaleźć profesjonalny sklep z rękodziełem, który sprzedaje wyjątkowe pamiątki z Polski. Musi zatrudniać specjalistów, znających się na swoim fachu i mającym świadomość tego, że wysokiej jakości wycinanki, serwety czy inne dzieła, powinny być wykonywane przez mistrzów w swoim fachu.

Jeżeli więc chcesz znaleźć najlepszy sklep z rękodziełem, zwróć uwagę na:

Czy warto?

Jak najbardziej, bo tego rodzaju rękodzieło to ważny element naszej polskiej kultury, który z całą pewnością będzie znakomitą ozdobą domu – sprawdź więc, co możesz wybrać i zaopatrz się w najbardziej oryginalne sposoby dekoracji pomieszczeń!