Menu

Wykładziny obiektowe – trwałość i funkcjonalność

27 lipca, 2020 - Uncategorized

Wykładziny obiektowe, jak sama nazwa wskazuje, użytkowane są w różnego rodzaju obiektach i instytucjach. Muszą być praktyczne i odporne na efekty codziennego intensywnego użytkowania, a poza tym zapewniać przyjemne wrażenia estetyczne. Ich typowe zastosowanie dotyczy na przykład szkół, urzędów, bibliotek czy nawet fabryk. Wybór wykładziny do takich pomieszczeń polega na zakupie produktu charakteryzującego się jak najwyższą jakością, ale nie ma większej różnicy, czy będzie to wykładzina akrylowa, winylowa czy chodnikowa. Ważniejsze są inne cechy lub właściwości. Wykładziny muszą być wielowarstwowe oraz trwałe. Podbicie gumą przedłuża trwałość takiej wykładziny i daje jej jakość na długi czas.

W różnych obiektach istotne jest, by pokrycie podłogi wytrzymało przynajmniej kilka lat – robienie remontu co roku nie jest wcale opłacalne i powoduje przestoje w działaniu placówki. Dlatego wybiera się przede wszystkim trwałe wykładziny, które charakteryzuje solidność i porządne wykonanie, estetyka jest istotna w dalszej kolejności. Jeśli kolor wykładziny i jej styl będzie w miarę dobrze dopasowany do wyposażenia obiektu, klienci bez problemów zaakceptują takie rozwiązanie. Są oni świadomi, że przede wszystkim ma być praktycznie, zresztą do wielu instytucji przychodzi się raczej w interesach – nie w celu podziwiania podłogi i jej pokrycia.

Solidne, mocne, na długi czas

Do zastosowania w różnych obiektach zalecane są wykładziny winylowe, elastyczne oraz akrylowe. Winyl jest trwały, mocny, ognioodporny, antystatyczny. Winyl przeciera się na wilgotno i to jest koniec takiego czyszczenia, więc nie trzeba się bardzo męczyć przy codziennym sprzątaniu. Wykładzinę dywanową pierze się na mokro, co jest czasochłonne oraz męczące. Winylowe lub akrylowe wykładziny obiektowe mogą imitować kamień lub drewno.

Co powinno decydować o wyborze wykładzin obiektowych?

Decydujące czynniki to:

– Jakość

– Solidność

– Trwałość

– Ładna kolorystyka

Funkcjonalność oraz estetyka powinny spoić się ze sobą. Rekomendowana wykładzina wybranego rodzaju jest mocna, trwała, wielowarstwowa. Im więcej warstw, tym większa będzie trwałość takiej wykładziny. Oczywiście w zależności od obiektu będą liczyć się też inne wspomniane cechy, na przykład odporność na wilgoć czy możliwe podpalenie. Na szczęście obecnie dostępne w sklepach wykładziny prawie we wszystkich przypadkach są wysokiej jakości i mogą być użytkowane przez kilka, a nawet kilkanaście lat.