Menu

Zarządzanie i obsługa floty samochodowej – jak to działa oraz jak uda się nam to udoskonalić?

5 listopada, 2019 - Uncategorized

Flota samochodowa i jej nieustanny rozwój to rzecz naturalna dla większości firm, a szczególnie tych większych. Mimo tego, że zarządzanie małą flotą nie jest zbyt trudne, jednak kiedy ta się trochę rozwinie, mogą zacząć pojawiać się pewne problemy. Warto zatem posiłkować się kilkoma wskazówkami, dzięki którym uda się nam usprawnić ten proces i maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

Warto pamiętać, że dobrze funkcjonująca flota samochodowa to wręcz niezbędny element, aby spora część firm mogą skutecznie realizować swoje cele. Faktem jest, że przedsiębiorcy dążą do tego, by flota była doskonale rozbudowana, a służą temu takie rozwiązania jak chociażby leasing lub wynajem długoterminowy. Będą to bowiem opcje, dzięki którym uda się firmie zyskać wiele korzyści, nie tylko na polu podatkowych i płacowym. Zarządzanie flotą samochodową powinno być wówczas bardzo usprawnione.

Zarządzanie flotą – jak wygląda ten proces?

Pozyskiwanie pojazdów do naszej flory wcale nie musi bazować na leasingu, gdyż możemy też postawić na kredyt bądź zakup gotówkowy. Niezależnie od tego oraz od ilości samochodów, zawsze potrzebna jest konkretna osoba, która będzie mogła podjąć się obsługi floty. Pracownik, będący oddelegowany do zarządzania całym system floty, nazywana jest często fleet menadżerem.

Nie da się ukryć, że jest to proces dość skomplikowany, ponieważ zakłada obsługę sporej liczby czynności. Jest to chociażby zakup dostosowanych modeli aut, obsługa techniczna pojazdów, sprawdzanie, czy samochody są prawidłowo użytkowane, a także nadzorowanie stanu liczników. Często to też nadzór napraw szkód, wraz z ich zgłaszaniem.

Jak udoskonalić obsługę floty samochodowej?

Wszystko nie kończy się na tym, aby wyznaczyć pracownika, który zajmie się flotą samochodową, gdyż konieczne jest też wybranie dobrego systemu do monitoringu aut. Funkcjonalności systemu, umożliwią nam sprawne gromadzenie danych, z dostępem do nich w jednym miejscu. Będziemy zatem mogli m.in. sprawdzać trasy pojazdów, aby zweryfikować czy nie są one wykorzystywane do prywatnych celów. Dowiemy się wszystkiego o eksploatacji pojazdów, dzięki monitoringu zużycia paliwa. Ewidencja przejazdów aut sprawi, że puste przebiegi zostaną całkowicie wyeliminowane.

Skuteczne zarządzanie flotą samochodową, wymaga nie tylko narzędzi, ale też wiedzy. Stąd zadania te są często powierzane specjalistom, np. z firm leasingowych. Nasze koszty będą dobrze zoptymalizowane, a szczególnie te, które dotyczą wszelkich napraw oraz serwisowania aut.

Zaangażowanie środków, dotyczących samodzielnego zaangażowania środków będzie mniejsze, a firma leasingowa weźmie na siebie wszytki procesy administracyjne. Dzięki temu, wszystkie auta będą mogły być serwisowane bezgotówkowo w wielu punktach, a my będziemy mogli samodzielnie nadzorować wszelkie czynności serwisowe.